Αδελφοποίηση – Ανταλλαγή Μαθητών μεταξύ Ελλάδας & Γερμανίας (2η κινητικότητα)

Μια ακόμη καινοτόμα δράση ολοκληρώθηκε την προηγούμενη βδομάδα για το 2ο ΓΕΛ Ιωαννίνων. Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε η 2η κινητικότητα του προγράμματος «Αδελφοποίηση – Ανταλλαγή μαθητών μεταξύ Κολωνίας – Ιωαννίνων», η οποία αφορούσε τη φιλοξενία 22 Γερμανών μαθητών στα Ιωάννινα με φορέα υποδοχής το 2ο ΓΕΛ Ιωαννίνων, από τις 15 Μαρτίου έως και τις 22 Μαρτίου 2024.

Υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος ήταν η Διευθύντρια του 2ου ΓΕΛ Ιωαννίνων Τσάγκα Βασιλική, ΠΕ07 ενώ συνέβαλλαν καταλυτικά οι παρακάτω εκπαιδευτικοί του σχολείου μας:

• Βάσσιου Λαμπρινή, ΠΕ05
  • Ντέλλα Αθηνά, ΠΕ02
  • Παπαδοπούλου Σωτηρία, ΠΕ02
  • Τσιόλη Σοφία, ΠΕ06

Μαθητές και εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στα όμορφα αξιοθέατα των Ιωαννίνων, στα Μετέωρα και στα Ζαγοροχώρια. Άξιο λόγου είναι το γεγονός, ότι οι Γερμανοί «φίλοι» μας είχαν την δυνατότητα να ζήσουν από κοντά τα ήθη και έθιμα της πόλης μας την Κυριακή των Απόκρεων και την Καθαρά Δευτέρα.